Obecna Pionkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa została założona 3 kwietnia 1959r przez 18 członków - założycieli. Przyjęto wówczas dla niej nazwę Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "Jedność" w Pionkach. Już w czerwcu tego roku zaczęto jednak posługiwać się nazwą Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "Jedność" przy Zakładach Chemicznych "Pronit". Zakłady Chemiczne "Pronit" były pierwszym Mecenasem Spółdzielni przekazując jej już kwietniu 1959r. 540 tys. złotych z Zakładowego Funduszu Mieszkaniowego oraz zapewniły dostarczenie 6,4 ha terenów pod budowę osiedla spółdzielczego.

W pierwszym Zarządzie Spółdzielni zasiadł Stefan Deręgowski jako Przewodniczący, Tadeusz Kuc jako Zastępca Przewodniczącego oraz Henryk Ochocki jako Członek Zarządu.

Na przydzielonym terenie Spółdzielnia planowała wybudować 15 budynków mieszkalnych o kubaturze 63 300m3.
Podczas Walnego Zgromadzenia 18 grudnia 1959r. postanowiono w 1960r wybudować 2 budynki - jeden w całości (zawierający 18 mieszkań) a drugi w stanie surowym otwartym. Budowę miało prowadzić ostatecznie Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane z Radomia, którego założycielem i pierwszym dyrektorem był Józef Grzecznarowski - radomski budowniczy spółdzielni mieszkaniowych i wieloletni poseł na Sejm PRL. 
Pierwsze lata istnienia Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej były wyboiste a indeks członków spółdzielni bardzo zmienny i płynny. Na Walnym Zgromadzeniu z 10 grudnia 1960r. było ich już jednak 83.
Wtedy też zdecydowano o rozpoczęciu budowy trzeciego budynku. Terminowe oddanie pierwszych budynków zaburzył fakt, że rozpoczęto ich budowę bez uzbrojenia terenu (które w zakresie wykonania kanalizacji i doprowadzenia wody miały być prowadzone równolegle) a te prace nieco się przeciągnęły. 
Ostatecznie pierwszy budynek - przy ul. Szkolnej 11 - został przekazany spółdzielcom 7 maja 1961r. W praktyce jednak zasiedlenie tego budynku nastąpiło dopiero w listopadzie 1961r.
Drugi z budynków - przy ulicy Szkolnej 9 - oddany został spółdzielcom w październiku 1961r (ale zasiedlony także w listopadzie tego roku). Trzeci zaś - przy ul. Szkolnej 7 - Spółdzielnia przejęła 2 stycznia 1962r. W pierwszych 3 blokach zamieszkało łącznie 54 rodziny. Radość lokatorów jeszcze długo była zachwiana brakiem kanalizacji i niedostatecznej dostawy energii elektrycznej - ale z czasem udawało się to poprawić.

1 marca 1962r. Spółdzielnia posiadała w ewidencji 118 członków.
Istniała więc potrzeba dalszej budowy kolejnych budynków. Na osiedlu Las I wybudowano ostatecznie 16 budynków w których zamieszkało około 900 osób. W latach 1965 - 1975 spółdzielnia (przy daleko idącej pomocy finansowej lokalnych zakładów - "Pronitu" i Montoergu" (od 1973r Przedsiębiorstwo Robót Montażowych "Chemomontaż") - wzniosła kolejne osiedle Las II - zmienione następnie na Osiedle XXX-lecia PRL (przy ul. Kozienickiej i Mickiewicza). Dziś już powrócono do pierwotnej nazwy Las II....
Osiedle to składało się z 12 budynków mieszkalnych zasiedlonych przez około 2150 osób, żłobka, przedszkola, restauracji Adria, klubu osiedlowego Rozrywka i wielu sklepów.

W latach siedemdziesiątych i na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Zakłady "Pronit" przystąpiły do montażu instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych podległych im trzech kolonii zwanych dawniej Nową, Centralną i i Starą. To kolejne pionkowskie osiedla mieszkaniowe.

Ostatecznie spółdzielnia zaprzestała działalności budowlanej w latach 80-tych XX w. budując Osiedle "Chemiczna" z wykorzystaniem technologii wznoszenia budynków z wielkiej płyty.

Obecnie Pionkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa administruje 77-a budynkami wznoszonymi w różnych technologiach i wymagającymi szczególnej troski w wielu aspektach.



Informacje zebrane i wykorzystane dzięki uprzejmości Pana Stanisława Alfreda Traczyka oraz z wykorzystaniem Pracy zbiorowej pod redakcją Sebastiana Piątkowskiego i Marka Wierzbickiego "Szkice z dziejów Pionek".
Dziękujemy również BARDZO Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pionkach Dorocie Sadurskiej - za dostęp do publikacji i materiałów źródłowych.